Kol kai kurie žmonės piktinasi, kad naujiems namams taikomi didesni standartai ir dabar energinio naudingumo sertifikatas jau neišduodamas taip lengvai, ekspertai tikina, kad tai – tik į gera. Pakelti energinio naudingumo ir namo sandarumo kartelę teko laikantis tarptautinių įsipareigojimų. Tai siekia mažinti klimato atšilimą, atmosferos taršą, smogą miestuose ir taip pat taupyti išteklius, reikalingus kurui. Apie miesto smogą žino visi didžiųjų miestų gyventojai, kurie ypatingą smalkių susidarymą paprastai pajunta būtent rudens viduryje, kai žmonės po ilgo nekūrenimo sezono pagaliau užsikuria krosnis.
Iš kaminų rūksta nuodingi dūmai
Kadangi kaminuose būna susidarę labai daug šlamšto, tai pirmą kartą parūkus, į dangų iškvepiamas visas CO2 ir visi nuodingiausi dalykai. Dabartinis namo pridavimas numato tokių šiltų namų statymą, kad akivaizdu, kad nebereikėtų tiek kūrenti. Kaip gali tikėtis, kad iš kamino rūks lengvi tik to deginamo kuro anglimi apkrauti dūmai, jeigu kaminuose būna prisikaupė tiek suodžių, kad ten ir velnias koją nusisuktų? Kai kurie žmonės gyvena tokiuose kiauruose namuose, kad sienų tarsi nėra. Jie lyg laužą visą parą turi kūrenti krosnį, nes pasišildyti gali tik nuo tiesioginės ugnies. Tokiems, tiesa, ir būna paskui sunkiausia su namais. Jie kartais užsidega vien todėl, kad negali namas juk visą laiką būti tokioje būklėje, kada nuolat pleška didžiausia ugnis krosnyje, o iš kamino kone smala virsta.
Šiltinti namą, kad mažiau reikėtų kūrenti
Taigi, kad būtų mažesnė tarša, kad visiems nuo to būtų geriau, dabartinis namo pridavimas yra kaip reikiant sugriežtintas. Norint gyventi name, reikia atitikti aukštesnius reikalavimus. Tačiau, tie, kas jau gavo tokius sertifikatus, gali pripažinti, kad kūrenti reikia tikrai mažiau. „Aš gyvenu naujai pastatytų nuosavų namų rajone. Žinokit, kai ateina šalčio metas, visai beveik nesijaučia jokių smalkių ore. Ir dūmelis, matai, rūksta iš kaimynų kaminų taip slaptai, lyg tai ne krosnis, o samagono varymo aparatas lėtai rusentų. Tokie šilti dabar namai, kad pakanka pasikurti labai nedaug, ir būna šilta“, – komentuoja viena moteris.
Kūrenti tik tinkamą kurą
Kitas būdas kovoti su smogu miestuose – neleisti žmonėms kūrenti netinkamo kuro. Pakanka vieną padangą į krosnį įmesti, ir visame mieste pasklinda svylančio plastiko bei gumos kvapas. Tai taip pat ne patys maloniausi reiškiniai. Tad jeigu norite džiaugtis švaria aplinka, šiltinkite namus ir kūrenkite tik tinkamą kurą.